Pryžotextilní vaky jsou vaky sloužící k zadržení nebo usměrnění záplavové vody. Jednotlivé díly se v ohroženém prostoru jednoduše spojí na potřebnou ochrannou délku a napustí se vodou. Plní se čerpadlem buď přímo z řeky, nebo z cisterny. Při skladování zabírají stěny málo místa a lze je snadno a rychle přemístit do ohrožených lokalit. Při užití nevyžadují žádné zásahy do krajiny a jsou šetrné k životnímu prostředí.
Vaky se vyrábí ve 3 základních provedeních - typ A, typ B a typ C. Stěny typu C mají stejné určení jako typ A, ale jejich ochranná výška je větší (120 cm a 140 cm). Stěny lze použít i při dočasném přehrazení vodního toku nebo při jímkování. Standardní díl protipovodňové stěny nahradí cca 300 pytlů s pískem.
Je třeba zabezpečit, aby pryžotextilní materiál nepřišel do přímého styku s ostrými nebo příliš drsnými hranami objektů. Při maximálním naplnění segmentu je dosaženo také maximální stability. Při naplnění na 80 až 90% objemu je však dosaženo maximálního těsnícího efektu. Vaky se vodou pouze plní, netlakují! Relativně dobře odolávají roztokům různých chemických látek. Tato odolnost je pak vyjádřená vždy ke konkrétní chemikálii.
Parametry - Typ C (120 cm nebo 140 cm)
Systém nevyžaduje složitou manipulaci - pro instalaci protipovodňové stěny stačí obvykle pouze 2 osoby. Lze je snadno skladovat, mají vysokou životnost a mohou být mnohonásobně využity. Čas potřebný k naplnění jednoho segmentu závisí na typu užitného čerpadla. Plnění zpravidla nepřesáhne 15 minut.
(Zdroj informací: Juráň, Matějka, 2010)