Dvoukomorové pytle lze klást na šíři dvou nebo čtyř pytlů, nebo dokonce i více pytlů, přičemž výšku i šířku hrází je možno libovolně měnit. Pytle se pokládají podélně k toku vody. Základní vazbu tvoří 2 pytle (tzn. 4 komory). Při stavbě hráze je třeba dodržovat pravidlo cihlové vazby a pokládání sudých dvoukomorových pytlů opačně oproti pytlům lichým. Na 1 m hráze o základu 2 dvoukomorových pytlů a výšce cca 1 m (tzn. 1 m3 hráze) je potřeba cca 30 dvoukomorových pytlů. Doba pro stavbu takové hráze včetně manipulace s pytli je cca 15 - 20 minut. Jeden dvoukomorový pytel o hmotnosti 30 kg písku lze naplnit plničkou za 30 s, tzn. 120 pytlů za hodinu.
K plnění je nutno zaměstnat tři osoby na jedno násypné zařízení. Jeden vhazuje plnící materiál do násypky, další dvě osoby zavazují naplněný pytel, odkládají jej a nasazují na násypné zařízení další pytel. Na korbu nákladního automobilu T815 je možno zavěsit až 5 kusů plnících zařízení. Jeden pytel lze naplnit za 30 s, tzn. 120 pytlů za hodinu. 4100 tandemových pytlů lze na jednom plnícím zařízení naplnit za 7 hodin, bylo by nutno mít k dispozici (104/7=15) 15 pracovníků a 5 násypných zařízení.
(Zdroje informací: Bojový řád jednotek požární ochrany - Stavba protipovodňových hrází z pytlů plněných pískem, 2011; Juráň, Matějka, 2010)