Tento protipovodňový systém je tvořen řadou postavenou z naplněných vaků, bariérové fólie a samovazných pytlů. Pokládá se na zpevněný povrch a nepodmáčené nezpevněné plochy. Samotná protipovodňová stěna je tvořena systematickým prokládáním jednotlivých vaků do dvou řad tak, aby vzájemný dotyk dvou vaků v první řadě kryl vak z druhé řady. Poté je řada překryta fólií s určitým přesahem, pokrývající i část podkladu a uchycena naplněnými pytli.
Základem konstrukce je plášť z technicky tkané textilie, neoddělitelné zvedací prvky a plnící, případně výpustné rukávy. Maximální povolený objem je do 3m3. Obvykle se plní technologickým zařízením (velkoobjemová násypná sila), nebo manipulační technikou (kolový nakladač). Přesun, nakládání, vykládání a další manipulace je obvykle prováděna vysokozdvižným vozíkem (případně jiným zvedacím zařízením).
Typ plnícího materiálu je volitelný dle potřeby a místních podmínek. Nejvhodnější pro plnění je materiál jako písek, štěrk, drcená stavební suť, drobné i hrubé kamenivo. Způsoby plnění: strojově nebo ručně. S ohledem na stabilitu vaku a přístup manipulační techniky se musí volit místo uložení - pevné a nesvahovité. Nesmí být přímo u vodních toků, kde vzniká nebezpečí vytápění nerovnosti vlivem pohybu těžké manipulační techniky v podmáčené půdě.
Velkoobjemový vak - technická specifikace:
(Zdroje informací: Juráň, Matějka, 2010)